ZAGROŻENIA W SIECI – informacja dla rodziców

W związku z niepokojącymi doniesieniami dotyczącymi pojawiających się zagrożeń w Internecie, zwracamy  się z prośbą o szczególne zwrócenie uwagi na kwestie bezpiecznego zachowania Państwa dzieci w Internecie.

Aplikacje i gry komputerowe mogą wspierać rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny dzieci. Wpływają pozytywnie na: spostrzegawczość, reakcje na bodźce, zdolności przestrzenne, procesy myślowe oraz koncentrację uwagi. Poprawiają refleks i koordynację wzrokowo-ruchową oraz ćwiczą umiejętność współdziałania w grupie.
Jednak nadmierne korzystanie z nich może powodować problemy z koncentracją uwagi, zaniedbywania nauki, aktywności fizycznej, kontaktów z rodziną i kolegami. Może ono prowadzić również do rezygnacji z innych zainteresowań, zaniedbywania czynności takich, jak jedzenie czy sen, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do uzależnienia.

Nie  wszystko, co pojawia się w Internecie, chociaż modne, jest bezpieczne i rozsądne.

Gry zawierające agresję i brutalną przemoc powodują wzrost poziomu agresji u dzieci, uczą wrogich zachowań wobec innych ludzi oraz tego, że jedynym sposobem na rozwiązywanie problemów jest używanie siły. A w przypadku opisanym poniżej, mogą prowadzić do samookaleczenia, a nawet śmierci.

Zachęcamy rodziców do rozmowy z dzieckiem, omówienia jego aktywności w Internecie,  dopytania o ewentualne problemy, z jakimi być może się boryka. Dodatkowo istotne jest, aby zwrócić uwagę na zachowanie dziecka  w ostatnim czasie – jego ogólne samopoczucie, poziom zmęczenia, rodzaj filmów i muzyki jakiej słucha, zmian
w dotychczasowych nawykach i zmianach grupy rówieśniczej.

Wskazówki dla rodziców dotyczące zachowania bezpieczeństwa w korzystaniu z aplikacji i gier komputerowych:

 • Określ zasady korzystania z aplikacji  i czasu, jaki twoje dziecko może przeznaczać na gry komputerowe .
 • Zainteresuj się, z jakich aplikacji korzysta Twoje dziecko i czy  gry , w jakie gra są dla niego odpowiednie
 • Zanim kupisz swojemu dziecku grę, upewnij się, że jest odpowiednia do jego wieku. Może ci w tym pomóc system oceny gier PEGI.
 • Zwróć uwagę, czy w zachowaniu Twojego dziecka nie pojawiają się sygnały uzależnienia od komputera.
 • Upewnij się, że Twoje dziecko z powodu grania nie zaniedbuje obowiązków domowych
  i szkolnych.
 • Sprawdź, czy gra jest pozbawiona mikropłatności.
 • Pamiętaj, że istnieją mini gry, które nie wymagają instalacji, a zawierają treści nieodpowiednie dla dzieci.
 • Zwróć uwagę na to, czy w grze można kontaktować się z innymi graczami i jaki maja oni na nie wpływ
 • sprawdź, czy znajomości, jakie zawiera Twoje dziecko, korzystając z aplikacji lub grając w grę są  bezpieczne. Kontakt z innymi użytkownikami może być potencjalnym źródłem niebezpiecznych sytuacji i podejmowania ryzykownych zachowań.

W/w wskazówki są oparte o informacje zawarte w liście Ministerstwa Edukacji Narodowej

Zapraszamy do lektury broszury : „Zagrożenia w Internecie. Zapobieganie-reagowanie. Gry komputerowe”, dostępnej pod adresem:

https://www.ore.edu.pl/materialy-do-pobrania/category/55-profilaktyka-agresji-i-przemocy

W celu uzyskania porad i wskazówek rodzice mogą kontaktować się z pedagogiem szkolnym  /  wychowawcą lub dzwonić pod numer telefonu  800 100 100, oferujący bezpłatną i anonimową pomoc dla dorosłych (rodziców, nauczycieli, pedagogów).

Dzieci i młodzież, którzy potrzebują pomocy, chcą z kimś porozmawiać o swoich problemach mogą dzwonić pod numerem telefonu 800 121212  Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Rzecznika Praw Dziecka) lub zwrócić się do zaufanego nauczyciela.

Dziękujemy

Comments are closed.