Wyjazd klas trzecich do Bochni

W dniach 27 – 28. 10 uczniowie klas trzecich udali się do kopalni soli w Bochni. Dzieci pod opieką wychowawczyń:Katarzyny Kuczary, Magdaleny Masłowskiej, Małgorzaty Sypławskiej i Agaty Petyniak spędziły dwa dni pełne atrakcji. W drodze do Bochni zatrzymaliśmy się w Młodzieżowym  Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach. Podczas blisko dwugodzinnej prelekcji i seansu w planetarium prowadzonych przez zawodowego astronoma dowiedzieliśmy się wielu szczegółów dotyczących np.: mechanizmu następstw dnia i nocy oraz pór roku, powstania i budowy Układu Słonecznego, budowy i ewolucji gwiazd, zasad działania teleskopu i lunety, podboju Kosmosu, zasad prowadzenia własnych obserwacji, orientacji na sferze niebieskiej.

Po dotarciu do Bochni i pysznym obiedzie zjechaliśmy pod ziemię, gdzie przywitali nas przewodnicy. Podczas zwiedzania podziemnej trasy widzieliśmy mnóstwo ciekawych rzeczy:  najstarsze i najpiękniejsze wyrobiska kopalni obejmujące poziom August oraz poziom Sienkiewicz, unikatowe komory solne o charakterystycznym kształcie i układzie geologicznym, piękne wykute w soli kaplice, rzeźby solne oraz narzędzia i urządzenia górnicze.

Dostępna w bocheńskiej kopalni Podziemna Ekspozycja Multimedialna sprawia, że zwiedzanie miało charakter podróży w czasie. Podróż przez historię górnictwa solnego rozpoczyna się w epoce panowania księcia Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Spotkania z polskimi królami, żupnikami genueńskimi, a także duchem mnicha cystersa stanowiły niecodzienną lekcję historii.

Następnym punktem pobytu były szaleństwa przy największych hitach muzyki rozrywkowej, które DJ serwował do późnej nocy. Uczniowie udali się na nocny spoczynek w przygotowanych salach i boksach, lecz nocnym rozmowom nie było końca :)

Następnego dnia mieliśmy przyjemność gościć w Zamku Królewskim w Niepołomicach. Podczas tej niezwykłej wyprawy w czasie,  przewodniczka przybliżyła historię i legendy tej liczącej niemal siedemset lat rezydencji królewskiej. W komnatach mogliśmy również zobaczyć dwie wspaniałe galerie malarstwa i rzeźby i zwiedzić Wystawę Trofeów Myśliwskich, która chyba zrobiła na dzieciach największe wrażenie.

Wyjazd był bardzo udany, pełen wrażeń i niespodzianek :)

Magdalena Masłowska

Comments are closed.