Bezpieczny przejazd kolejowy

6 czerwca uczniowie klas 2C i 3A wzięli udział w Dniu Dziecka pod hasłem Bezpieczny przejazd kolejowy. Jest to przedsięwzięcie realizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach projektu Bezpieczny Przejazd – Szlaban na ryzyko. Celem akcji było przede wszystkim uświadomienie dzieciom, dlaczego tak ważne jest zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas przechodzenia przez przejazd kolejowo – drogowy, jakie obowiązują zasady ruchu na przejazdach i jak ważna i odpowiedzialna jest praca ludzi na kolei.

Koordynatorką spotkania z ramienia kolei była Magdalena Mitońska, która powitała uczniów naszej szkoły na stacji PKP w Rudawie i zadbała o bezpieczną podróż specjalnie dla nas uruchomionym Pociągiem Papieskim. Podczas postoju w Krzeszowicach dzieci dowiedziały się od maszynisty wielu ciekawych wiadomości dotyczących historii powstania pociągu, jego konstrukcji, odbytych podróży. Jakąż niespodzianką było ogłoszenie, że każdy chętny będzie miał możliwość zasiąść za sterami w kabinie maszynisty. Głośnemu trąbieniu nie było końca.

Pracownicy PKP rozdali uczniom upominki i słodkości. Następnie każde dziecko miało możliwość przejażdżki w kabinie maszynisty lokomotywą spalinową PKP Cargo.

Kolejnym etapem naszego spotkania była rozmowa z pracownikami Straży Ochrony Kolei. Funkcjonariusze SOK opowiedzieli dzieciom o swojej codziennej służbie, pokazali broń jaką dysponują, a nawet przedstawili w jaki sposób obezwładnić przeciwnika tonfą.

Na zakończenie uczniowie udali się na przejazd kolejowy z rogatkami, gdzie panie dróżniczki i dyspozytorki z PKP PLK opowiedziały o zasadach bezpieczeństwa na przejściach i przejazdach kolejowych. W nawiązaniu do tematyki spotkania ogłoszono konkurs plastyczny Bezpieczny przejazd. Zatrzymaj się i żyj!

13 czerwca Pani Magdalena Mitońska przybyła do naszej szkoły na lekcję podsumowującą spotkanie z 6 czerwca. W jej trakcie uczniowie uzyskali wiele cennych informacji, usystematyzowali zdobytą wiedzę, mieli okazję obejrzeć niezwykle ciekawy film instruktażowy i rozwiązywali quiz dotyczący znajomości znaków ostrzegawczych. Wszyscy uczestnicy znów otrzymali drobne upominki.

Na zakończenie spotkania odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego. Cztery najlepsze prace zostały nagrodzone, a nagrody ufundowane zostały przez PKP PLK.

Serdecznie dziękujemy organizatorom za tę ciekawą i pouczającą akcję. Mamy nadzieję, że będzie ona cyklicznie prowadzona dla uczniów szkół
i przedszkoli.

oprac. Magdalena Masłowska

Comments are closed.