Szachy – moje hobby

Szachy – moje hobby

Krzysztof Szczurek jest mieszkańcem Niegoszowic w gminie Zabierzów. Uczęszcza do klasy VA Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół w Rudawie. Pierwsze ruchy na szachownicy wykonywał w wieku trzech lat będąc w przedszkolu. Ponieważ sprawiało mu to dużo przyjemności i robił szybkie postępy, rodzice zachęcali go do uczestnictwa w turniejach szachowych, w których mógł porównać swoje umiejętności z rówieśnikami . W wieku siedmiu lat rozpoczął treningi w TS Wisła Kraków. Pierwsze sukcesy zdopingowały go do solidnej pracy, która wkrótce przyniosła krajowe i międzynarodowe sukcesy. Poniżej przedstawiono ich długą listę. Warto podkreślić ogromne zaangażowanie rodziców, a szczególnie mamy, która towarzyszy Krzyśkowi we wszystkich wyjazdach na zgrupowania i turnieje w całej Polsce a czasami za jej granicami. To olbrzymi wysiłek i duże koszty, które poważnie obciążają domowy budżet. Mamy nadzieję, że nie spowodują one zatrzymania dobrze zapowiadającej się kariery sportowej Krzyśka i rodzina otrzyma odpowiednie wsparcie od władz sportowych i samorządowych (mile widziani prywatni sponsorzy). Na co dzień Krzysztof to wesoły i koleżeński chłopiec, interesuje się sportem, lubi gry zespołowe i tenis stołowy. Wolny czas spędza rozgrywając partie szachowe przez Internet i analizując ciekawsze rozgrywki.

Chciałbym jeszcze wspomnieć o Małgosi – młodszej siostrze Krzysztofa. Jest ona uczennicą klasy III naszej szkoły i zanotowała już pierwsze sukcesy w królewskiej dyscyplinie na terenie gminy Zabierzów i powiatu krakowskiego.

Osiągnięcia sportowe

Krzysztof już jako 8-latek zdobył srebrny medal Mistrzostw Polski awansując równocześnie do Mistrzostw Europy Juniorów w Albenie ( Bułgaria). Zajął tam bardzo dobre 9 miejsce. Po rozstaniu z TS Wisła reprezentował UKS przy SP8 Chrzanów i zdobył w tym czasie srebrny medal Mistrzostw Polski Młodzików w szachach klasycznych ( tempo gry 90”+30′) i srebrny medal Mistrzostw Polski w szachach szybkich ( tempo 15”+10′). Wicemistrzostwo kraju do lat 10 w szachach klasycznych spowodowało powołanie do kadry narodowej juniorów oraz do grupy młodych talentów w Młodzieżowej Akademii Szachowej, która szkoli kilkudziesięciu najlepszych juniorów w Polsce w wieku od 9 do 19 lat. W 2013 r. Krzysztof, już jako zawodnik obecnego klubu KKSZ Kraków, reprezentował Polskę na Mistrzostwach Europy Juniorów w Budvie (Czarnogóra) gdzie zajął doskonałe dzielone 2-6 miejsce. Mimo awansu na Mistrzostwa Świata w Al-Ain w Zjednoczonych Emiratach Arabskich nie pojechał z powodu braku możliwości finansowych. W czasie swojej kariery szachowej Krzysztof wygrał oraz stawał na podium w wielu juniorskich turniejach ogólnopolskich i międzynarodowych w kraju i za granicą . Pamiątką po wysokich miejscach w zawodach jest ogromna kolekcja medali i pucharów oraz cenne nagrody rzeczowe ( m.in. tablety, sprzęt AGD ,stół do piłkarzyków). Wszystkie nagrody finansowe Krzysztof przeznacza na dalsze szkolenie i wyjazdy turniejowe, bo szachy wbrew powszechnej opinii są bardzo kosztownym sportem. Obecnie ma I kategorię szachową i ranking międzynarodowy FIDE ELO 1962 co stawia go na drugim miejscu wśród juniorów do lat 12-tu w Polsce i jest 75 rankingiem na świecie w tej kategorii wiekowej.

Grzegorz Czepiec

nauczyciel wf


Comments are closed.