Kategorie

ZAGROŻENIA W SIECI - informacja dla rodziców

W związku z niepokojącymi doniesieniami dotyczącymi pojawiających się zagrożeń w Internecie, zwracamy  się z prośbą o szczególne zwrócenie uwagi na kwestie bezpiecznego zachowania Państwa dzieci w Internecie.

Aplikacje i gry komputerowe mogą wspierać rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny dzieci. Wpływają pozytywnie na: spostrzegawczość, reakcje na bodźce, zdolności przestrzenne, procesy myślowe oraz koncentrację uwagi. Poprawiają refleks i koordynację wzrokowo-ruchową oraz ćwiczą umiejętność współdziałania w grupie.
Jednak nadmierne korzystanie z nich może powodować problemy z koncentracją uwagi, zaniedbywania nauki, aktywności fizycznej, kontaktów z rodziną i kolegami. Może ono prowadzić również do rezygnacji z innych zainteresowań, zaniedbywania czynności takich, jak jedzenie czy sen, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do uzależnienia.

Nie  wszystko, co pojawia się w Internecie, chociaż modne, jest bezpieczne i rozsądne.

Gry zawierające agresję i brutalną przemoc powodują wzrost poziomu agresji u dzieci, uczą wrogich zachowań wobec innych ludzi oraz tego, że jedynym sposobem na rozwiązywanie problemów jest używanie siły. A w przypadku opisanym poniżej, mogą prowadzić do samookaleczenia, a nawet śmierci.

Zachęcamy rodziców do rozmowy z dzieckiem, omówienia jego aktywności w Internecie,  dopytania o ewentualne problemy, z jakimi być może się boryka. Dodatkowo istotne jest, aby zwrócić uwagę na zachowanie dziecka  w ostatnim czasie – jego ogólne samopoczucie, poziom zmęczenia, rodzaj filmów i muzyki jakiej słucha, zmian
w dotychczasowych nawykach i zmianach grupy rówieśniczej.

Wskazówki dla rodziców dotyczące zachowania bezpieczeństwa w korzystaniu z aplikacji i gier komputerowych:

 • Określ zasady korzystania z aplikacji  i czasu, jaki twoje dziecko może przeznaczać na gry komputerowe .
 • Zainteresuj się, z jakich aplikacji korzysta Twoje dziecko i czy  gry , w jakie gra są dla niego odpowiednie
 • Zanim kupisz swojemu dziecku grę, upewnij się, że jest odpowiednia do jego wieku. Może ci w tym pomóc system oceny gier PEGI.
 • Zwróć uwagę, czy w zachowaniu Twojego dziecka nie pojawiają się sygnały uzależnienia od komputera.
 • Upewnij się, że Twoje dziecko z powodu grania nie zaniedbuje obowiązków domowych
  i szkolnych.
 • Sprawdź, czy gra jest pozbawiona mikropłatności.
 • Pamiętaj, że istnieją mini gry, które nie wymagają instalacji, a zawierają treści nieodpowiednie dla dzieci.
 • Zwróć uwagę na to, czy w grze można kontaktować się z innymi graczami i jaki maja oni na nie wpływ
 • sprawdź, czy znajomości, jakie zawiera Twoje dziecko, korzystając z aplikacji lub grając w grę są  bezpieczne. Kontakt z innymi użytkownikami może być potencjalnym źródłem niebezpiecznych sytuacji i podejmowania ryzykownych zachowań.

W/w wskazówki są oparte o informacje zawarte w liście Ministerstwa Edukacji Narodowej

Zapraszamy do lektury broszury : „Zagrożenia w Internecie. Zapobieganie-reagowanie. Gry komputerowe”, dostępnej pod adresem:

https://www.ore.edu.pl/materialy-do-pobrania/category/55-profilaktyka-agresji-i-przemocy

W celu uzyskania porad i wskazówek rodzice mogą kontaktować się z pedagogiem szkolnym  /  wychowawcą lub dzwonić pod numer telefonu  800 100 100, oferujący bezpłatną i anonimową pomoc dla dorosłych (rodziców, nauczycieli, pedagogów).

Dzieci i młodzież, którzy potrzebują pomocy, chcą z kimś porozmawiać o swoich problemach mogą dzwonić pod numerem telefonu 800 121212  Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Rzecznika Praw Dziecka) lub zwrócić się do zaufanego nauczyciela.

Dziękujemy

Dzień Otwarty dla Rodziców

Zapraszamy wszystkich rodziców na Dzień Otwarty Szkoły, który odbędzie się w we czwartek 30.03.2017r. w godzinach od 17 do 19.

Wiosna zawitała do naszej szkoły!

Co się dzieje?! Sale i okna rozkwitają pięknymi przebiśniegami, hiacyntami i krokusami… Na korytarzach pojawiły się bociany, żabki i motyle, które przegoniły bałwanki… To kalendarzowa wiosna przyszła do nas 21 marca! Witamy ją radośnie w naszych progach!

Brzechwałki 2017 - etap szkolny

Dnia 15 marca 2017 r. przeprowadzony został etap szkolny konkursu recytatorskiego dla klas 0-3 “Brzechwałki”, nad organizacją którego czuwała p. Halina Grzegorek. W tym roku poziom jaki prezentowali uczestnicy okazał się niezwykle wysoki, a jury w składzie: p. Dariusz Krawczyk, p. Gabriela Mrozicka oraz p. Ewa Andryszek, miało bardzo trudne zadanie, by wyłonić najlepszych z najlepszych! Na scenie usłyszeliśmy wiersze autorstwa Danuty Wawiłow – autorki literatury dziecięcej, poetki, tłumaczki oraz autorki słuchowisk radiowych. Były to m. in. “Daktyle”, “Na wystawie”, “Marysia i miś”, “A jak będę dorosła” czy “Strasznie ważna rzecz”.

Laureatami zostali i reprezentować naszą szkołę, podczas finału w Rząsce, będą:

Natalia Owca – oddział przedszkolny,

Pola Zawadzka – klasa I,

Ada Mucha – klasa II “c”,

Julian Zdziech – kl. III “b”,

Wyróżnienia otrzymały: Natalka Szczygieł i Ania Kałkus.

AKTUALIZACJA:

Niezmiernie miło jest nam poinformować, że podczas finału Brzechwałek w Rząsce I miejsce otrzymała Pola Zawadzka z klasy I.

Gminny turniej mini piłki ręcznej

11 marca br. reprezentacja dziewcząt naszej szkoły w składzie: Aleksandra Godyń, Monika Grondal, Kinga Kopońka, Zuzanna Nowak, Patrycja Palińska, Karolina Pęcak, Oliwia Surowiec, Anna Wojtasińska, Oliwia Zając, Wiktoria Zamęta, Aleksandra Zwolińska, wzięła udział w gminnym turnieju mini piłki ręcznej na hali sportowej OSR w Zabierzowie, który odbył się w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Udział wzięło siedem drużyn, które zagrały w dwóch grupach, A: Rudawa, Zabierzów, Radwanowice, Balice, B: Kobylany, Nielepice, Bolechowice. 1m. gr. A – Balice : Nielepice – 2m. gr. B (0:2), 1m. gr. B Bolechowice : Rudawa – 2m. gr. A (1:0). Zespoły, które przegrały mecze w krzyżówkach, zagrały o miejsce trzecie – Balice : Rudawa (3:5). Nielepice : Bolechowice (0:8). Pierwsze miejsce oraz awans do turnieju powiatowego, wywalczyła reprezentacja SP z Bolechowic. Miejsce drugie SP z Nielepic, miejsce trzecie SP z Rudawy. Gratulujemy!

Rekrutacja do Oddziału Przedszkolnego i Szkoły Podstawowej

INFORMACJA!

Dyrektor Zespołu Szkół w Rudawie informuje, że postępowanie rekrutacyjne do Oddziału Przedszkolnego i Szkoły Podstawowej na rok szkolny 2017/2018 odbędzie się po ustaleniu przez organ prowadzący zasad rekrutacyjnych, czyli po 15 kwietnia 2017r.

Dokładne terminy zapisów zostaną podane do wiadomości poprzez ogłoszenia oraz na stronie internetowej po 15 kwietnia 2017r.

Bal karnawałowy 2017

Dnia 21 lutego nasza szkoła zrobiła się niezwykle bajkowa, barwna i wesoła. Na korytarzach i w salach pojawiły się księżniczki, rycerze, piraci, zwierzątka i niegroźne czarownice, którzy następnie udali się na salę balową, gdzie radośnie bawili się przy skocznej muzyce. Uczestniczyli również w wielu sportowych konkurencjach, nagradzanych słodkościami. Aż szkoda, że do kolejnej zabawy karnawałowej musimy czekać cały rok…

Sukcesy w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej „ Młodzież zapobiega pożarom”

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej  „ Młodzież zapobiega pożarom”

Eliminacje gminne.

Już po raz kolejny uczniowie Szkoły Podstawowej w Rudawie uczestniczyli w turnieju wiedzy pożarniczej  osiągając w nim znaczne sukcesy.
W ubiegłym roku uczeń klasy szóstej Damian Nowak wygrał etap gminny turnieju i awansował do powiatu zajmując w nim czwarte miejsce.
W dniach 20 – 22 luty 2017 zorganizowano w naszej szkole eliminacje do konkursu gminnego. Wzięło w nich udział ośmiu uczniów z klas piątych i szóstych.
Po sprawdzeniu wyników testu okazało się, że do reprezentacyjnej  piątki awansowali :
Jakub Stefański, Antonina Księżyc i Franciszek Rażny z klasy VI A oraz Maciej Stefanowski i Ignacy Zdziech  z klasy VI B.
Uczniowie Ci wzięli udział w etapie gminnym zorganizowanym przez Zarząd Gminnego Związku Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Samorządowe Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów.
Odbył się on 3 marca 2017 roku w siedzibie SCKiPGZ  w Zabierzowie.  Uczniowie z Rudawy wykazali się dużą wiedzą osiągając  wysokie lokaty.
Ignacy Zdziech zajął drugie,  a Maciej Stefanowski trzecie miejsce.
Wszyscy uczestnicy otrzymali słodki poczęstunek a finaliści nagrody rzeczowe.

Grzegorz Czepiec